Ukazuje sa, že byť zahraničným študentom sa neoplatí len, keď chce človek chlastať do rána za malé prachy, ale aj keď chce zo svojim časom robiť niečo konštruktívnejšie (t.j. nie chlastať za akékoľvek prachy) Tak napríklad, ak je tu u nás v Porte, môže sa dostať na koncerty a iné kultúrne podujatia, a to väčšinou zadarmo. Náš rektorát má totiž okrem super kickass budovy aj kontrakt s radnicou, vďaka ktorému dostáva univerzita voľné lístky pre svojich zahraničných na niektoré akcie.
A tak sa stalo, že dnes ráno som sa napriek všetkým protestom môjho zaspatého organizmu zobudila na budík o 10.00, obliekla na seba to najslušnejšie, čo tu mám (čoho až tak veľa nie je) a zamierila si to priamo do Coliseu do Porto.
Je to krásna, vysoká budova, o ktorej som si, priznám sa, až do soboty myslela, že je to kostol. Pred ňou som sa stretla s Ivou, spolužiačkou z Čiech, ktorú som viac-menej ukecala, aby išla so mnou a pobrali sme sa dovnútra. To nebolo až také veľké, ako som čakala, ale keďže Porto má takýchto sál viac, zrejme je využívané na menšie podujatia. Fotiek bohužiaľ moc nemám, preto sublimujem aj nejaké z Googlu.
Ešte musím spomenúť dve zaujímavé veci. Celkom som sa bála, že nebudem na takúto príležitosť vhodne oblečená, ale ako vysvitlo, väčšina obecenstva mala na sebe rifle a kožené bundy. Čo bolo ešte prekvapujúcejšie, jeho najväčšiu časť tvorili deti. Zrejme nejaký školský výlet, o ktorom v pozvánke nebolo nič uvedené. Chvalabohu, boli o niečo málo vychovanejšie, ako tie naše a aspoň počas koncertu nerobili hluk a bordel.
Keď zhasli svetlá, objavil sa nafintený Portugalec, pozdravil najskôr dievčatká, potom chlapcov, nakoniec všetkých ostatných (na čo mu všetci hlasno odpovedali, musím dodať), predstavil sám seba, potom orchester, potom talianskeho dirigenta, ktorého meno ho muselo absolútne fascinovať, pretože počas celého svojho výstupu ho zopakoval asi desaťkrát.
Koncert sa začal najprv dvoma skladbami od Aarona Coplanda: An Outdoor Overture a Appalachian Spring. Nie som žiadny hudobný kritik, takže recenziu vám na ne písať nebudem, ale páčili sa mi. Po nich sa vrátil nafintený Portugalec s tým, že si zahráme hru (deti asi spali...). Rozhodil do obecenstva dve penové guličky (jedna smerovala rovno na nás s Ivou, ale chytil ju nakoniec týpek sediaci vedľa nás, ktorý ju potom predal dievčatku pred nami) a šťastlivcov si zavolal k sebe na pódium. Ukázalo sa, že od nich chcel len vedieť mená nástrojov, ktoré dievčatko vedelo úplne bezchybne, ale v ktorých chlapček tápal a tápal, až ho, chudáčika, pustili si sadnúť. Ten bude mať traumu, takto pred plným publikom...
Každopádne sme sa po tomto mini-kvíze prepracovali k zlatému bodu programu, podľa ktorého bol nazvaný aj celý koncert: Adagio para cordas (Adagio for Strings) od Samuela Barbra. Nádherná skladba, ktorú musia všetci poznať, ale ktorej meno sa mi nikdy predtým nepodarilo chytiť. Koncert bol potom ukončený ešte skladbou On The Town od Leonarda Bernsteina, ktorá je džezová, a preto nie celkom mne po chuti, ale bola sprevádzaná krátkym (a podľa reakcie obecenstva asi aj vtipným) čiernobielym filmom na plátne.
Budúci koncert nestihnem, pretože sa bude konať akurát, keď budem doma na Vianoce (fakt, kto dáva koncerty na 26. Decembra?), ale mám ešte celý budúci semester, takže sa na nejaký určite dostanem. Už sa teším.