Začínam mať naozaj dojem, že nejaké neidentifikovateľné božstvo (možno nejaký naštvaný Goa'uld) mi na cestách nepraje. Odkedy som tu sa totiž podobajú Pánovi Prsteňov – zdĺhavé a plné nečakaných prekážok. Ale pekne poporiadku.
Všetko sa začalo dobre. Vstala som ráno o pol siedmej a dorazila na Campanhu dokonca s dvadsať minútovým predstihom. Sadla som si do (prekvapivo) vykurovanej čakárne, vytiahla Kindle, počkala a nasadla do vlaku. Od nového roku zrejme menili grafikon, pretože keď som naposledy išla do Coimbry, spojenia chodili inak. Nie je to ale na škodu, keďže predtým sa muselo na prípoj v Aveire čakať pol až tri štvrte hodiny a teraz je to len pár minút. Keď som vyliezla z vlaku, zostúpila som do haly, aby som zistila odkiaľ mi to ide a zistila, že z rovnakej koľaje a naozaj, keď som vystúpila zase hore, ľudia sa už tlačili dovnútra. Do Coimbry som sa doviezla, stretla som sa s Betkou a vyrazili sme hľadať autobusovú zastávku.
Conimbriga, je vzdialená asi 15 kilometrov od Coimbry, ale bohužiaľ riedka železničná sieť tam nevedie, takže sa tam dá dostať len autobusom. Lenže ktorým? Internet tvrdí jedno, sprievodca druhé, na zastávke pre istotu hrdo mlčia, a tak sme boli odkázané sa popýtať miestnych. Spoj, ktorý bol uvedený na webstránke sa neukázal, takže nám nezostávalo nič iné, len sa odviezť do mestečka Condeixa-a-Nova (3 km od Conimbrigy) a nejako tam prejsť pešo. Vodič autobusu bol ale strašne milý a nakoniec nás odviezol až na miesto. Či to bolo len jeho dobrým srdcom, alebo takto turistov zvážajú iba na objednávku, to nevieme.
Conimbriga sa už na prvý pohľad ukázala ako nie celkom mesto. Je to v podstate len komplex, kde sú najstaršie rímske zrúcaniny, múzeum a zopár pomarančovníkov. V múzeu sa nachádzajú všetky také klasické predmety, ktoré človek nájde aj na svojej záhrade – šutre, mince a sem-tam nejaké cinkrlátko – ale aj tak boli pekné. Čo sa zrúcanín týka, tak okrem toho, že sú zrúcané, vám o nich nič moc nepoviem, takže za seba nechám hovoriť fotky (fotené foťákom :)):
|
Podľa popisu tam boli niekedy kúpele |
|
Amfiteater |
|
Viadukt |
|
Mozaiková dlažba |
|
Vchod s pomarančovníkmi, ktoré sa ale nedajú jesť :( |
Bolo niečo kolo štvrť na dve, keď sme s prehliadkou skončili a začali sme rozmýšľať, ako sa dostaneme naspäť do Coimbry. Po krátkom obhliadnutí okolia a presvedčenia sa o tom, že nikde nie je žiadna zastávka (a po humornej predstave, že sa necháme odviezť okoloidúcimi smetiarmi...bola by to sranda), sme sa boli opýtať vnútri, kedy a odkiaľ a či vôbec niečo ide. Odpoveďou nám bolo, že najbližší spoj odtiaľ je o šiestej, o čom sme usúdili, že je to moc neskoro a nemáme čo jesť, a tak sme sa rozhodli ísť pešo do Condeixe, odkiaľ sme vedeli, že autobusy chodia pravidelne. Vypýtali sme si teda inštrukcie, ako sa tam dostať a išli sme.
|
Dolu touto cestou je Conimbriga |
|
Išli sme pekne popri ceste tak, ako sa patrí na dve osamelé dievčatá |
Inštrukcie sa ukázali byť nanič, keďže nás zaviedli do vedľajšej dediny. Tu si dovolím spomenúť, že na to, že bol piatok poobede, bol celý tento región úplne vyľudnený. My sme sa naozaj chceli aj niekoho na cestu spýtať, ale nikde nikto. Nakoniec sme narazili na Lidl, kde nás ochotný vykladač tovaru nasmeroval. Čo sa tiež ukázalo ako nie celkom pomocné, keďže sme aj tak blúdili ešte asi pol hodinu, kým sme zastávku našli. Ďalšia poznámka: na zastávkach nikde nemajú napísané, čo tam jazdí a kedy jazdí, na to sme sa tiež museli spýtať. Takto sme zistili, že máme hodinu a pol do najbližšieho autobusu, načož sme sa zhodli, že tam nebudeme tak dlho tvrdnúť stáť a že sa pôjdeme prejsť.
|
Uprostred ničoho |
|
V Portugalsku v Januári kvitnú kvietky |
Zašli sme do susedného, o trochu väčšie vyzerajúceho mestečka, o ktorom sme následne zistili, že je to tá osudná Condeixa. Zrazu Betka zbadala autobus a za ním druhý a radostne oznámila, že obidva majú nápis Coimbra, tak sme sa pustili ich prenasledovať a jeden sme aj chytili.
Po všetkom tom vzrušení sme sa po príchode vybrali do obchodného centra Fórum, kde je fastfood Monte Fuji, kde síce robia Číňania, ale jedlo je predominantne japonské. 5.90 za all you can eat a o pol hodinu neskôr sme boli dobre najedené a aby sme oslávili krásne teplé počasie, kúpili sme si zmrzlinu. Všetci Portugalci sa na nás síce dívali, akoby sme zdiveli, ale 16 stupňov je 16 stupňov, pardon.
|
Prvá naozaj dobrá fotka Coimbry, ktorú mám |
Betka ma práve odprevadila na stanicu, keď som spomenula, že máme ale šťastie s tým cestovaním. ..Aaaa to som nemala. Nemôže to byť také jednoduché, nikdy to nie je také jednoduché.
Doviezla som sa do Aveira, kde som vystúpila a na priľahlej tabuli zistila, že to zároveň odtiaľ ide do Porta. Tak som nastúpila do toho vlaku naspäť, mysliac si, že jednoducho v systéme zmenia číslo spoja a pošlú ho ďalej, tak ako sa to niekedy robí aj u nás. Tu pripomeniem, že som ráno skoro vstávala, za celý deň som prešla viac, ako za posledný týždeň a bola som ešte stále dobre najedená, a tak som sa usadila, položila hlavu na okno a zadriemala.
Zobudila som sa o štvrť hodiny neskôr na sprievodcu, ktorý sa najprv pozrel na môj lístok, potom na mňa, potom znova na lístok, potom znova na mňa a povedal: „Vy ste nevystúpili v Aveire.“ Tak vravím, že hej, že ja idem do Porta. O on že ale my ideme naspäť do Coimbry.
Oni tí somári najprv nechajú odísť vlak naspäť do Coimbry, kým tam pristavia vlak do Porta, pričom na tabuli nechajú len vlak do Porta. Sila.
Sprievodca bol ale chvalabohu veľmi duchaprítomný, na zadnú stranu lístku stručne opísal situáciu, povedal mi, nech vystúpim na ďalšej zastávke, prejdem k druhej koľaji a počkám si štyri minúty na opačný vlak. Tak som aj urobila (pre istotu som sa ešte spolučakajúcich spýtala, či je to ten správny, toho dobrodružstva bolo na jeden deň už celkom dosť) a za chvíľu som zase bola na ceste do Aveira. Musela som vyzerať fakt mizerne, pretože druhý sprievodca mi vrátil lístok len s krátkym „bom“.
|
Stanica Paraimo-Sangalhos, kde som "preskočila" |
V Aveire pre zmenu vlak do Porta dali na vedľajšiu koľaj. Problém bol len ten, že tam nestál. Podľa mojich hodiniek mal odísť pred dvoma minútami. Ale pri mne stojaci človek zrejme pohotovo zbadal môj polo zúfalý polo nepríčetný výraz a ukázal na vzdialený koniec dlhého nástupištia, kde ten vlak ešte stál a ja v tranze ani som mu nepoďakovala a išla si sadnúť.
Zbytok cesty prebehol už bez problémov, domov som došla živá a zdravá, aby som vám o tom všetko mohla napísať a aby ste sa vy mali na čom smiať. Budúci týždeň ideme do Guimarães. Tešte sa, to bude zase masaker.