Dobre, teplo, pohodlne, vyberte si. Po troch mesiacoch, viacerých nedorozumeniach, výletoch a nekončiacej šnúre dielov Stargatu môžem povedať, že sa veru žije fajne. Na nasledujúcich pár riadkoch by som rada vymenovala zopár zvláštností, s ktorými som sa tu počas svojho pobytu stretla a ešte som nemala šancu vám ich pretlmočiť.
Jedlo
Je strašné. Pravda, stretávam sa s ním obvykle len v školskej jedálni, čo ako všetci dobre vieme, nie je nikdy vrchol kulinárskeho umenia krajiny. Aj tak Portugalci zrejme nepoznajú omáčky, korenie ani zemiaky. Čo je sladké je zásadne z troch ingrediencií – cukor, vajce a múka (táto časť ich kuchyne mi práve nevadí, ale akákoľvek variácia by tiež nebola odmietnutá). Čo je slané...slané im tiež nič nehovorí. Ryža sa hodí ku všetkému (aj k omelete, prisahám). Existuje neobmedzený počet spôsobov úpravy tresky, takže ju môžeme jesť každý deň.
Na druhú stranu, treba pochváliť aj niektoré úspechy. Francesinha, pastéis de nata, feijoada (fazuľová polievka s mäsom), ovos moles (sladkosť z Aveira) a mäsové pirohy (ktoré sú myslím pôvodom španielske a ktorým neviem prísť na meno).
Aj tak vďaka bohu za fast-foody.
Harry Potter na univerzite
Podivný fenomén asi všetkých portugalských univerzitných miest. Všetci prváci chodia celý rok v čiernej rovnošate a s plášťom až po zem. A mne s to páááááči, ja chcem tieeeež!
Teplo - zima
Pre Portugalcov začína zima klesnutím teploty pod dvadsať stupňov. Vtedy nastáva čas na vytiahnutie Dlhých Rukávov, Šálov a Čižiem.
Platí pravidlo, že keď je vonku teplo, vnútri sa dá grilovať syr a keď je vonku zima, vnútri sa dá ten syr skladovať aj bez chladničky. Aspoň teda podľa Portugalcov. Pre mňa päť stupňov nad nulou naozaj neznamená dobu ľadovú.
Najväčšia zima je tam, kde sa pohybuje tá ťava talianska...
Sprchový gel
Nemajú. Aspoň tam, kde chodím ja, nemajú. Neviem prečo...
Školský systém
Najprv som si myslela, že mám ten pocit iba ja, ale neskôr vysvitlo, že všetky moje spolužiačky z Olomouca majú to isté tušenie. Portugalci sa až do univerzity neučia nič iné len písať, čítať a počítať. Ako inak sa dá vysvetliť, že o ich literatúre a histórií vieme viac ako oni, teda, že oni o nich nevedia nič. Ako je možné, že nepoznajú ani základné gramatické pojmy ako je slovný druh a vetný člen? Vedia si vôbec zaviazať šnúrky? Zostáva záhadou...
Ypsilon
Nemajú. Preto sa mi minule stalo, že som v ktoromsi príspevku písala „syntax“ ako „sintax“ a musela ma na to upozorniť až mama, aby som si to vôbec všimla. Všetky tvrdé y sú nahradzované mäkkým (až na niekoľko výnimiek, prebratých z cudzích jazykov, ktorým sa teraz venovať nebudem, preto že je to veľmi vyčerpávajúce a na veľmi dlho). Chytľavé pravidlo. Nechce niekto robiť reformu slovenčiny?
The More The Marrier pravidlo, alebo Čím Viac, Tým Lepšie
Varovala nás už naša profesorka portugalčiny, ale myslím, že naozaj nikto z nás nečakal, že to tak naozaj bude. Esej, ktorá má päť strán je na Slovensku považovaná za „pomerne dlhú a zrejme veľmi detailnú“ zatiaľ čo tu je „nedostatočne krátka a veľmi všeobecne písaná“. Tento princíp vysvetľuje, prečo väčšina odborných kníh je nekresťansky dlhá a nekresťansky o ničom.
Aby ste mi verili, mám aj príklad: písomka z lexikológie, úloha: Komentuj nasledovné tvrdenie (štyri riadky lingvistických blábolov), otázka zahraničnej študentky „Aká dlhá má byť odpoveď“ (prečo sme sa pýtali?!) a odpoveď profesorky „Tolerujem jednu stránku“.
Boa noite
„Dobrú noc“ môžete v Portugalsku povedať aj keď nejdete spať, t.j. „Dobrú noc“ má rovnakú lingvistickú hodnotu ako napríklad „Dobré ráno“, „Dobrý večer“ (ospravedlňte terminológiu, dnes som písala písomku z lexikológie).
MHD
Tak kto si myslí, že žilinská MHD je spolu s tretím dielom Matrixu to najhoršie, na čo môže človek natrafiť, nech ide do Porta. Metro majú, ale pokiaľ človek práve nie je v centre, tak na žiadne nenatrafí. Autobusy majú, ale nikto nevie, kedy prídu a kam odídu. Električky majú, ale len asi na troch trasách a bývajú plné jak výjazd z Bratislavy o druhej poobede.
Stííín katedráááál
Každé portugalské mesto má katedrálu. Alebo dve. Platí, že čím menšie mesto, tým viac kostolov a katedrál má.
Kopce
Portugalci radi stavajú mestá na kopcoch, pretože skoro všetky sú.
Si z Bragy?
„Tu és de Braga?“ sa pýtajú Portugalci tých, ktorí za sebou nezatvárajú dvere, pretože mestská vstupná brána v Brage nemá dvere.
A záverom
Čo dodať? Portugalci sú divní a je mi tu dobre. Domov je ale domov, a tak sa tam teším. Prvé tri mesiace som prežila (aj Talianka prežila) a uvidíme, ako to bude vyzerať budúci semester (a uvidíme to už za chvíľu, lebo budem doma tak kráááátko). Do tej doby budete nejako musieť prežiť bez môjho blogu, ale za pár hodín vám to vynahradím a prídem vás otravovať osobne. Pekné sviatky všetkým!